Spreekwoorden en Gezegden - Docentenhandleiding - Kruiswoordpuzzels oplossen

Docentenhandleiding 'Kruiswoordpuzzels oplossen'
Algemeen

Introductie

Zoeken

Bladeren

Spellen

Verwijzingen

Docenten

Opmerkingen

Taal

Help
Terug naar de docentenpagina

Lesprogramma Offline Online Individueel Groepjes
Geschiktheid Ja Ja Ja Ja

Doelstelling

Aan de hand van leuke kruiswoordpuzzels de kennis van spreekwoorden en gezegden vergroten. En (in online versie) ook de leerlingen leren zoeken in een bestand.

Introductie

Er zijn een aantal methoden om deze les te geven. In de onderstaande tabel is dit weergegeven. Afhankelijk van de klas en het niveau in de klas kan voor een van de aangeboden methoden (on/offline, individueel/ groepsverband) worden gekozen.

Voorbereiding

Om de les voor te kunnen bereiden worden de volgende stappen aangereikt.
  • [Offline]
    Er moeten voldoende kruiswoordpuzzel bladen worden gemaakt, zodat iedereen (individu of groepje) een blad of meerdere bladen heeft (afhankelijk van het beginniveau vn de klas). Deze puzzels kunnen worden gedownload vanaf de 'Kruiswoordpuzzel pagina'.
    Het verdient aanbeveling om ook de oplossingen voor de docent zelf uit te printen.
  • [Online]
    Voor elke PC waarmee de leerlingen straks de kruiswoordpuzzels gaan oplossen verdient het aanbeveling om de oplossing van deze puzzels vooraf te blokkeren. Op de spellenpagina is het mogelijk om deze blokkade in te stellen (voor de gevorderde 'hacker' is er vast wel een manier weer om dit blokkade te omzeilen, maar bij normaal gebruik is dat niet mogelijk).
    Tijdens het spelen kunnen de leerlingen de oplossingen invullen en uiteindelijk ook laten controleren (als de puzzel goed is opgelost wordt hier door het programma melding van gemaakt).

Lesplanning

Er wordt gebruik gemaakt van een standaard lesplanning met 'inleiding', 'zelfwerkzaamheid', 'afronding'.


Tijd (min)Activiteit
Inleiding
Tijdens de introductie wordt een korte toelichting gegeven over wat er tijdens deze les gaat gebeuren. Het is een les die buiten het examenprogramma valt, maar hopelijk wel leuk wordt gevonden.
De bedoeling is om zelfstandig of in groepjes de aangeboden kruiswoordpuzzels op te lossen.
Zelfwerkzaamheid
De klas gaat aan de slag met de uitgereikte puzzels. Mogelijkheden:
[Online]
De klas gaat naar de kruiswoordpuzzel pagina en gaat daar aan de slag met de aanwezige puzzels. Indien zich problemen voordoen met een bepaald spreekwoord dan kan dit eventueel online worden opgezocht.
[Offline]
De leerlingen krijgen het blad/de bladen met de kruiswoordpuzzels en kunnen deze gaan invullen. Indien een leerling niet verder komt met een puzzel kan deze een hint worden gegeven. Hij kan bijvoorbeeld het spreekwoord opzoeken. Hiervoor kan de offline software gebruikt worden (zie de docentenpagina).
Een andere mogelijkheid is om de leerling een blik te gunnen op het antwoordvel.
Afronding
Het laatste gedeelte van de les wordt gebruikt om de juiste oplossing tevoorschijn te halen. Hiervoor kan de puzzel woord voor woord worden opgelost. Geef hiervoor beurtelings iemand (of een groepje) de beurt en vraag naar hun antwoord op X-horizontaal, of Y-vertikaal. Deze kan dan op het bord worden ingevuld, tot de volledige puzzel klaar is. (eventuele andere puzzels kunnen door de leerlingen zelf worden vergeleken met het antwoordblad als ze de puzzel af hebben).
Terug naar de docentenpagina
Copyright (C) 2000 J. Egmond. All rights reserved. Met dank aan...